OK Vendelboerne har løbet denne weekend, og det langt, og med rigtigt gode resultater, med både DM og lokale Nordjyske mestre.
Mathias Reiche Sørensen vandt DM Ultralang i sin klasse H14, hvor han løb de 9,1 km i Gribskov Mårum på Nordsjælland på 66 min, og dermed vandt han med ikke mindre end 11 min ned til nummer 2. Yderligere 3 Vendelboer var til start på Nordsjælland med lidt mere sekundære, men dog et par stykker tæt på medaljerne.
Til NJM lang i Bøgsted Rende i Thy løb to af klubbens løbere med sejren, da Karin Wæhrens vandt D70 og Kjell Walter Sørensen gjorde hende kunsten efter i H70. Bent Skjoldborg var også hurtigst i FRI 4
I aften udløber tilmeldingen til Divisionsmatch 28/4 ved Skanderborg, hvor vi skal have så mange med til vores 2. divisions comeback. Der som sædvnalig baner til alle, så man skal ikke holde sig tilbage, og man kan lige nå det.
Forrige tirsdag startede vi et nyt fuldt familieprogram op, med begynder,- INTRO- og minitræning for de mindste. Der var tre nye mini-løbere (og der kommer yderligere par yngre søskende) og en enkelt begynderforælder, som imponerende nok havde trodset den silende regn og kom til træningen i Tornby. Der plads til flere, så kender i nogen, der vil med, så er de som altid velkomne, men herfra vil der være træning med lege og skovtilvænning til de yngste og begynderintroduktion for de lidt ældre (herunder også forældre)
_________________________________________________________________
Uge 17 | |||||
Dag | Kl. | Hvad | Hjemme | Ude | Åbne løb |
Mandag | |||||
Tirsdag | 17:00 | B&U-, begynder- og familietræning | Bøgsted Plantage | ||
Onsdag | 17:30 | AOK klubtræning | Aalborg C | ||
Torsdag | |||||
Fredag | |||||
Lørdag | |||||
Søndag | 10:00 | Divisionsmatch | Sukkertoppen |
______________________________ ______________________________ _____
B&U-, familie- og begyndertræning
Ugens træning er i Bøgsted Plantage og ugens moment er for de store planlægning, mens vi forhåbentligt kan sige "hej" til flere nye løbere.
Mødstedet er lille p-pladsen midt i Skoven på Skovbovej.
Alle er som altid velkomne - følg med på BU orientering 9800
______________________________ ______________________________ _____
Andre klubbers træning
Aalborg OK har klubtræning onsdag 24/4 i Aalborg C - se mere på hjemmesiden
______________________________
Åbne løb & kurser med tilmelding via o-service:
Hvornår | Kreds | Arrangement | Skov | Aktivitet | Deadline |
28-apr | Nord | Divisionsmatch | Sukkertoppen | 2.division | 21-apr |
04-maj | Syd | JFM Sprint | Jelling By | Sprint | 28-apr |
05-maj | Nord | Gudenådysten | Vesterskoven | Aldersklasser | 28-apr |
09-maj | Syd | Grænsedysten 2024 | Aabenraa Nord | Lang | 06-maj |
09-maj | Nord | Nordjysk Stafet | Mosskov | Stafet | 03-maj |
11-maj | Øst | DM sprint og sprintstafet | Fredensborg | DM Sprint | 28-apr |
12-maj | Øst | DM sprint og sprintstafet | Fredensborg | DM sprintstafet | 28-apr |
16-maj | Øst | MTBO Camp | Odsherred | Full Camp - 5 dage | 31-mar |
17-maj | Øst | MTBO Camp | Kårup SKov | Mellem | 31-mar |
18-maj | Syd | Fynsk Sprint Cup | Odense vest og ce... | Alle 4 etaper | 10-maj |
18-maj | Øst | MTBO Camp | Ellingelyng / Jyd... | Lang | 31-mar |
19-maj | Øst | Åbent pinseløb (78. Stifinderløb) | Tokkekøb Hegn | Lang | 14-maj |
19-maj | Syd | Fynsk Sprint Cup | Odense centrum | 3. etape Prolog | 10-maj |
19-maj | Øst | MTBO Camp | Odsherred | Ultralang (Høker) | 31-mar |
20-maj | Øst | MTBO Camp | Anneberg / Ulkeru... | Mellem | 31-mar |
26-maj | Øst | 1. og 2. division, 2. runde | Hedeland | Åbne baner | 21-maj |
01-jun | Øst | Sjællandssprinten 1.-2. afd. | Næstved By | Herlufsholm2Sprint | 27-maj |
01-jun | Syd | Åbent stafetløb | Hjelm Skov | OK Syd Stafet | 29-maj |
02-jun | Øst | Sjællandssprinten 3-4. afd. | Køge By | Køge2Sprint | 27-maj |
07-jun | Nord | FM MTB-O | Silkeborg Vesters... | Sprint | 24-maj |
09-jun | Syd | Ungdomsstafetten | Vejle Sønderskov | Stafet | 31-maj |
16-jun | Syd | Divisionsmatch og åbent stævne | Sønderheden | Følgeløb | 07-jun |
21-jun | Nord | Midsommer-Milen | Sønder - og Nørre... | Åbent løb | 16-jun |
Løbstilmelder er Allan Reiche - har du spørgsmål til løb/klasser mv. send gerne en mail til
SvarVideresend
|